Rubeus Hagrid Životopis

1. února 2011 v 9:57 | Julka |  Rubeus Hagrid

Rubeus Hagrid (*1929) je fiktivní postava z románů Harry Potter, hajný a klíčník ve škole čar a kouzel v Bradavicích, později i profesor péče o kouzelné tvory a člen Fénixova řádu. Ve filmu Hagrida hrál Robbie Coltrane. Jméno Rubeus znamená v latině červený (podobně Albus = bílý), příjmení Hagrid je odvozeno od anglického slovesa hagridden, které přibližně znamená: "mít noční můry, zejm. v kocovině" a souvisí také se starým anglickým výrazem pro čarodějnici (hag).

Hagrid je dobrý přítel Harryho,Rona a Hermiony. Rád chová velká a nebezpečná zvířata. V prvním díle choval draka a trojhlavého psa, ve
druhém díle se objevil jeho veliký pavouk Aragog, ve třetím díle
měl hipogryfa Klofana, ve čtvrtém díle měl zvláštní stvůry třáskavé skvorejše, v pátém díle si přivedl svého nevlastního bratra obra Drápa, o kterého se staral také v dalších dílech. Má také psa cvičeného na divokou zvěř Tesáka. Hagrid má být dvakrát tak vysoký než obyčejný člověk (asi 3,5 metru). Protože je napůl obřího původu, je odolnější vůči většině kleteb, neúčinkuje na něj také třeba mnoholičný lektvar. Má přátelskou a citlivou povahu, lehce se dovede k slzám. Má velkou úctu kBrumbálovi, jehož smrt ho velice zasáhla. V úctě má také Harryho, což mu několikrát přineslo také potíže, stejně jako v případě Brumbála.
Hagrid studoval v Bradavicích ve stejné době jako Tom Rojvol Raddle. Do školy nastoupil v roce 1940 a studoval v Nebelvíru. Raddle ho nalezl, jak se stará o akromantuli Aragoga a obvinil ho, že je Zmijozelův dědic a on způsobil smrt Ufňukané Uršuly. Hagrid je proto vyloučen ze školy a jeho hůlka je zničena. Tu si ale uložil do růžového deštníku a ačkoli kouzla používat oficiálně nesmí, když ho nikdo nevidí, kouzlí. Díky Brumbálovi, který byl v době Hagridova vyloučení učitelem přeměňování, který přemluvil ředitele Dippeta, mohl Hagrid v Bradavicích zůstat jako hajný a klíčník. Na začátku školního roku také převáží prvňáky na člunech přes jezero do školy.
Hagrid se objeví již v první kapitole, kdy na motorce Siriuse Blacka přivezl Harryho na příkaz Brumbála do Zobí ulice za Dursleyovými. O několik let později pak má zase za úkol najít Harryho a říct mu o Bradavicích, vyzvednout kámen mudrců od Gringottových. Jeho trojhlavý pes Chloupek je také využit k ochraně kamene mudrců v Bradavicích. Hagrid byl tedy první osobou, která Harrymu sdělila informace o kouzelnickém světě a základní znalosti o tom, jak to v něm chodí. Harry v Hagridovi vidí jednu z nejdůležitějších osob v jeho životě. Později se stane přítelem i Rona a Hermiony.
Trojice objeví právě díky rozhovorům s Hagridem nějaké informace o tom, co se skrývá za Chloupkem. Také se od něj dozví, že jediný způsob, jak ho uklidnit je zahrát mu hudbu. To Hagrid prozradil i přestrojenému profesorovi Quirellovi, který ho v hospodě opil a dal mu dračí vejce. Z toho se později vyklubal norský ostrohřbetý drak Norbert, kterého pak nechali Harry a Hermiona odvézt přáteli Charlieho Weasleyho do Rumunska a dostali kvůli tomu škoní trest, který si odpykali s Hagridem v Zapovězeném lese.
Ve druhém díle se dozvíme, proč byl Hagrid vyloučen ze školy. Kvůli dávnému obvinění z útoků na studenty, byl Hagrid poslán v tomto díle ministerstvem preventivně do Azkabanu. Díky tomu, že Harry zabil baziliška a Ginny Weasleyová vypověděla, že byla pod vlivem Toma Raddlea, byl Hagrid osvobozen a na začátku třetího dílu se stal po odchodu profesora Kettleburna novým profesorem péče o kouzelné tvory. Ve své první hodině předvede studentům hipogryfy a ačkoli předem studenty důrazně varuje, že je nemají urážet, Draco Malfoy nejtemperamentnějšího hipogryfa Klofana urazí, ten ho napadne a Malfoy je zraněn. Ačkoli jeho zranění není vážné, simuluje a dojde to tak daleko, že má být Klofan popraven i přes výpověď Albuse Brumbála, že je Klofan nevinný. Klofan je ale zachráněn díky tomu, že se Harry a Hermiona vrátí v čase. Na Klofanovi odletí Sirius Black.
Ve čtvrtém díle se dozvíme, že je Hagrid napůl obr, což uveřejní Rita Holoubková, která zároveň tvrdí, že Hagrid zdědil po matce brutalitu, protože studentům předvádí různé nebezpečné tvory jako třaskavé skvorejše. K očernění Hagrida jí pomůže také Draco Malfoy, který vytáhne své napadení Klofanem. Hagrid je článkem Holoubkové zasažen a chce odejít z místa učitele. Harry, Ron, Hermiona a Brumbál ho ale přemluví, aby zůstal. V tomto díle se také zamiluje do madame Maxime, ředitelky Krásnohůlek a také napůl obryně. Hagrid ukáže také Harrymu draky určené pro první úkol v turnaji tří kouzelnických škol, a pro třetí úkol dodá třaskavé skvorejše.
Na začátku školního roku v Harryho pátém ročníku Hagrid není. Zastupuje ho profesorka Červotočková, protože Hagrid je spolu s madame Maxime na cestě k obrům, odkud si přivedl svého bratra Drápa, který ho cestou vážně zranil, protože s ním nechtěl jít. Toho Hagrid později představí Harrymu a Hermioně, aby se o něj starali poté, co odejde kvůli Dolores Umbridgeové za Brumbálem. Ta a další ministerští úředníci se ho pokusí marně zatknout, při útoku je vážně zraněna Minerva McGonagallová, která se Hagrida zastala. Hagrid se do Bradavic vrátí spolu s Brumbálem.
V šestém díle přestanou Harry, Ron a Hermiona navštěvovat hodiny péče o kouzelné tvory, a Hagrid je kvůli tomu na ně naštvaný. Později mu ale dojde, že to nebylo kvůli tomu, že by ho neměli rádi, a usmíří se s nimi. Později zemře Aragog, a Hagrid riskuje svůj vlastní život, aby dostal jeho tělo z jejich "domova" a mohl mu udělat důstojný pohřeb. Toho se zúčastní i Horacio Křiklan, který tak získá vzácný akromantulí jed. Při útoku smrtijedů na Bradavice na konci školního roku shoří jeho bouda. Na konci se Hagrid zúčastnil Brumbálova pohřbu.
Na začátku pomáhá Hagrid s transportem Harryho od Dursleyových. Právě jemu je svěřen pravý Harry. Veze ho na staré motorce Siriuse Blacka. Jsou napadeni smrtijedy a samotným Voldemortem, ale nakonec se bezpečně dostanou do Doupěte. Později je viděn ještě na svatbě Billa Weasleyho a Fleur Delacourové a pak až v závěrečné bitvě o Bradavice. Předtím musel ale z Bradavic spolu s Drápem a Tesákem utéct, protože pořádal ve své boudě party na podporu Harryho Pottera. Během bitvy se snaží zadržet Aragogovy potomky, kteří jsou vypuzeni smrtijedy ze Zapovězeného lesa a napadají smrtijedy a jejich protivníky. Když Voldemort zaútočí na Harryho a zničí tak viteál v něm, Hagrid je nucen donést jeho tělo zpátky do školy, aniž by věděl, že Harry stále ještě žije. Nařkne také kentaury z toho, že jen tak nečinně přihlížejí bitvě a nezapojí se, později se i oni zapojili. Hagrid bojuje v druhé části bitvy s Macnairem.
V epilogu, devatenáct let po pádu Voldemorta, je Hagrid stále v Bradavicích, ale neví se na jaké pozici. Je pouze zmíněno, že pozval Harryho syna Albuse na čaj.

Zdroj:wikipedie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
(c) Design vyrobila B. (icmyself)